Hotelove, czyli hotelowy pomysł na biznes.

/

Jest kilka branż na rynku, które zawsze bez względu na przemiany polityczne, gospodarcze i społeczne, zawsze będą cieszyć się powodzeniem, a tym samym będą dobrze funkcjonować. Bez wątpienia jedna z takich gałęzi gospodarki jest branża hotelowa, zaraz po branży ślubnej i zdrowotnej. W gabinetach lekarskich, kosmetycznych nigdy nie zabraknie klientów, ludzie także zawsze będą chcieli łączyć się na ślubnym kobiercu, co z pewnością przynosi korzyści i zyski wielu osobom.

Jak do tego ma się branża hotelarska?

Wystarczy mieć odpowiednią smykałkę do biznesu, rozeznanie w sektorze i odpowiednie nastawienie, a można tutaj osiągnąć spore sukcesy.

Co zrobić aby otworzyć i prowadzić własny hotel?

Jeśli do tej pory ktoś nie miał styczności z samodzielnym prowadzeniem działalności gospodarczej, to początkowo może mieć mały mętlik w głowie z powodu zawiłości księgowych, prawnych i innych tego typu, które warunkują prowadzenie własnego biznesu. Jednak branża hotelarska jest bardzo specyficzna i na szczęście podlega głównie tylko jednej ustawie o turystyce, co znacznie ułatwia otwarcie i prowadzenie własnego biznesu. Nie mając doświadczenia i obeznania w hotelarstwie, na początku lepiej porzucić marzenia o hotelu pięciogwiazdkowym, i otworzyć hotel skromniejszy, ale z bogatą ofertą usług.

Oblegane hotele

Według raportów sektora hotelarskiego, największym powodzeniem wśród turystów cieszą się skromniejsze trzy-, a nawet dwugwiazdkowe hotele, które są zlokalizowane w dobrym miejscu, mają szeroką ofertę noclegową i gastronomiczną, posiadają sporo miejsc noclegowych, ale za niższa cenę niż luksusowe hotele. W obiektach niższej kategorii standard pokoi nie jest zawyżony jak w luksusowych hotelach, bardzo ważna jest natomiast czystość i profesjonalna obsługa.

Przeciętny turysta lub tez osoba będąca w podróży służbowej nie jest nastawiona na zbędny luksus, który niestety wiąże się z wyższymi kosztami. Najczęściej hotele dla takich osób to tylko miejsce do spania, a większość dnia spędzają i tak poza hotelem, uczestnicząc w szkoleniach, kongresach lub też zwiedzając okoliczne atrakcje.

Turystyka biznesowa

Wyposażenie hotelu

W wyposażeniu pokoju powinno znaleźć się oprócz łózka: telewizor, lodówa, szafa na ubrania, stolik i krzesło, jednorazowe przybory do mycia i spożywania posiłków. Ogólnie przygotowanie i otworzenia takiego obiektu nie jest związane z gigantycznymi kosztami, jeśli posiadamy już wcześniej odpowiedni budynek. Na luksus stać niewiele osób, a przeciętny gość hotelowy woli wydać więcej gotówki na atrakcje jakie znajdują się w okolicy niż na hotel.

Strategia biznesu

Zanim jednak otworzymy pierwszy, wymarzony hotel dobrze się do tego trzeba przygotować. W pierwszej kolejności trzeba zrobić dobry biznesplan, w którym uwzględnimy wszystkie etapy otwarcia, oraz zasoby finansowe jakie posiadamy lub też staramy się uzyskać z innych źródeł. Na tym etapie ważna jest analiza rynku i miejsc gdzie można hotel otworzyć.

Dokładnie sprawdźmy i zaplanujmy dla jakiej grupy gości będziemy przeznaczać usługi w hotelu. Sporządzamy analizę SWOT i strategię działania, co pozwoli uniknąć błędów już od samego początku. Sprawdźmy plan przestrzenny obiektu gdzie zlokalizujemy hotel i jaki ma potencjał rozwoju. Co ważne, trzeba również zbadać konkurencję w miejscu gdzie otworzymy hotel i na jakim poziomie są świadczone usługi w podobnych obiektach.