Rośnie liczba hoteli ekonomicznych w Polsce.

/

Rozwój turystyki i hotelarstwa

W Polsce można zaobserwować prawdziwy boom na rozwój turystyki i hotelarstwa. Mamy w kraju około 2,5 tysiąca hoteli, a co roku ta liczba rośnie o co najmniej 5%, a nawet w niektórych latach aż o 10%. Choć przeważnie powstają nowe, luksusowe hotele, to jednak coraz większa popularnością cieszą się tańsze, ekonomiczne hotele i widać to wyraźnie w segmencie hotelarskim. W każdym mieście jest co najmniej jeden hotel trzy- lub dwugwiazdkowy, z cenami przystępnymi dla każdego.

Takie hotele mają obecnie najwięcej gości, a to powoduje że są budowane w coraz lepszej lokalizacji i w coraz lepszym standardzie. Podobnie dzieje się w krajach Europy Zachodniej, gdzie tanie, ekonomiczne hotele przeważają w ofercie noclegowej. W Polsce widać także większe zainteresowanie inwestorów zagranicznych budowaniem i tworzeniem miejsc noclegowych w hotelach z tańsza ofertą.

Luksusowe hotele

Do tej pory, w latach ubiegłych powstawało bardzo wiele hoteli pięcio- i czterogwiazdkowych, które uważane są za najbardziej luksusowe. Powstawały w najbardziej prestiżowych częściach miast, w miejscowościach nadmorskich lub w innych atrakcyjnych lokalizacjach. Dziś inwestorzy polscy i zagraniczni widząc potencjał w rozwoju turystyki, zaczynają coraz mocniej naciskać na budowanie hoteli tzw. biznesowych, gdzie goście zatrzymują się w drodze na kongresy, szkolenia czy inne spotkania handlowe.

Goście biznesowi to jedna z najliczniejszych grup gości hotelowych, z roku na rok rośnie ich liczba i hotele bardzo starają się o przyciągnięcie tego typu klienteli. Hotele biznesowe powstają w miastach, gdzie często dochodzi do organizacji spotkań handlowych lub szkoleń, co przyciąga potencjalnych klientów. Według raportu sektora hotelarskiego, w 2015 roku aktywnie działało 2250 hoteli, czyli aż 143 więcej niż w roku wcześniejszym. Głównie przybyło hoteli trzygwiazdkowych – 92 obiekty, natomiast o połowę mniej czterogwiazdkowych – tylko 42 obiekty. W skali wszystkich obiektów hotelowych w całej Polsce najwięcej jest właśnie hoteli o standardzie trzygwiazdkowym.

Obsługa hotelu

Obiekty hotelowe

Hotele w Polsce to przeważnie mniejsze obiekty liczące około 150 miejsc noclegowych lub nawet mniej. Hotele takiego typu są bardziej preferowane przez inwestorów, ze względu na mniejsze nakłady finansowe w czasie budowy, a niemal 100% obłożenie przez cały rok po rozpoczęciu działalności. W krótkim czasie można się spodziewać szybkiego zwrotu zainwestowanych funduszy i bardzo niewielkie ryzyko braku gości.

Jak pokazuje praktyka, tego typu obiekty są także częściej i szybciej współfinansowane przez kredyty bankowe. Hotele trzy- i dwugwiazdkowe nierzadko powstają w lokalizacjach atrakcyjnych nawet dla hoteli pięciogwiazdkowych. W takim hotelu z pewnością nie zabraknie gości przez cały rok- bliskość centrum, niskie ceny, komfort i wysoki standard pokoi, to wszystko oferują hotele niższej kategorii, co zapewnia im pewną ilość gości.

Badając ilość nowych obiektów pod względem geograficznym, można zauważyć ze najwięcej powstaje hoteli w Krakowie i okolicach. Kolejnym miejscem w tym rankingu jest Trójmiasto. Segment hoteli ekonomicznych rośnie systematycznie w miejscach gdzie kwitnie turystyka rodzinna, spotkania biznesowe, czyli tam gdzie liczy się tylko łózko do spania i łazienka, bo i tak cały dzień gość spędza poza obiektem.