Hotel butikowy – pomysł na biznes czy fanaberia pasjonatów?

/

Hotel butikowy

Trzeba zauważyć, że goście w hotelach już nie będą się zadowalać przeciętnymi propozycjami i to niezależnie od tego czy przyjeżdżamy tam w celach biznesowych czy wypoczynkowych. Z myślą o podróżnych, którzy nie chcą się ciągle pojawiać w takich hotelach pojawiają się tak zwane hotele butikowe. Ciekawe wnętrza, zindywidualizowana obsługa, dobra lokalizacja to wszystkie cechy, które będą wyróżniać hotele butikowe na tle innych miejsc, które oferują noclegi. Są one przeznaczone dla osób wymagających, którzy znają swoje potrzeby i wiedzą czego oczekują.

Czym jest hotel butikowy?

Hotele butikowe to niewielkie obiekty, które mają najczęściej maksymalnie kilkadziesiąt pokoi. Znajdują się w dużych miastach albo atrakcyjnych turystycznie punktach. Cechą, która będzie je wyróżniać to idealnie dopracowane, niebanalne, nowoczesne wnętrze. Często pracą nad takim wnętrzem zajmują się znani architekci i projektanci. Takie lokali charakteryzuje również wyjątkowa obsługa dla najbardziej wymagających. Jest tam odpowiednie podejście do klienta i obsługa organizowana na bardzo wysokim poziomie.

Jak to się zaczęło?

Pierwszy taki hotel pojawił się na terenie Londynu i było to miejsce, które estetycznie wyróżniało się spośród innych placówek i dlatego wystrój pokoju był zawsze doskonały. Było ich poniżej 50. Hotel taki charakteryzował się również bardzo dużą dyskrecją personelu, dzięki czemu był odwiedzany przez gwiazdy, które dzięki temu były chronione przed dziennikarzami. Jednak miejsce takie jak się można spodziewać generowało także bardzo duże wydatki. Jeśli chcieliśmy tam spędzić swój czas musielibyśmy poświęcić bardzo duże środki finansowe. Takie było jednak założenie hotelu butikowego, który miał przede wszystkim charakteryzować się tym, że będzie miejscem wyjątkowym pod każdym względem. Taka idea została z czasem przejęta i jak się okazało powstawać zaczęły kolejne tego typu placówki.

Nowoczesny hotel

A w Polsce?

Od kilku lat zauważyć można zainteresowanie takimi formami w naszym kraju i w związku z tym hotele butikowe również u nas zaczynają się pojawiać. Przede wszystkim taka tendencja dotyczy większych miast w kraju albo też znanych kurortów wypoczynkowych. Wszystkie tego typu placówki charakteryzują się wyjątkowymi wnętrzami, które bardzo często powstają we współpracy z wieloma artystami, którzy wykorzystują swoje umiejętności i komponują wyjątkowe wnętrze.

Czy to się opłaca?

Hotel butikowy to inwestycja, która jest bardzo specyficzna, ponieważ generuje dużo większe koszty to także taki obiekt, który jest dużo bardziej ryzykowną inwestycją. Konieczne będzie stosowanie materiałów najwyższej jakości oraz przygotowanie wnętrza, które będzie rzeczywiście idealnie skomponowane dosłownie pod każdym względem. Dobranie każdego z elementów to kosztowna inwestycja. Ten zwrot jaki będzie mógł się pojawiać będzie dopiero po stosunkowo długim czasie, dlatego często ten biznes jest raczej dla pasjonatów. Dobranie każdego z elementów wymaga również wielu przemyśleć i czasu, by to wnętrze hotelu stało się rzeczywiście wyjątkowe, perfekcyjne.