TRASA: WETLINAPOŁONINA WETLIŃSKABRZEGI GÓRNE

POŁONINA WETLIŃSKA – Prawdopodobnie najbardziej popularna połonina w Bieszczadach. Na jej trasie znajdowała się dobrze znana każdemu Chatka Puchatka. W 2020r rozpoczęła się jej rozbiórka aby na jej miejscu powstało schronisko spełniające większe wymagania turystów. Na trasę można dostać się kilkoma szlakami. Tutaj zostanie opisana trasa rozpoczynająca się w Wetlinie a kończąca w Brzegach Górnych.

POCZĄTEK TRASY. Swoją podróż rozpoczynamy w miejscowości Wetlina. Jedna z najbardziej popularnych miejscowości turystycznych posiada liczne placówki noclegowe, restauracje oraz inne atrakcje. Rozpoczynając wyprawę samochód można zostawić na średniej wielkości parkingu przy sklepie spożywczym gdzie należy uiścić opłatę za jego pozostawienie.

Po przejściu na drugą stronę drogi znajdziemy kierunkowskazy szlaku żółtego . Po około pół godziny drogi wzdłuż polan wokoło wioski znajduje się punkt kasowy. Tam należy zapłacić za bilety wstępu na trasę.

Po zakupie biletów trasa pnie się coraz bardziej stromo w górę. Miejscami na trasie znajdują się schody. Przed wyjściem z granicy lasu zobaczymy wiatę w której w razie zmiany pogody można się schronić przed deszczem. Ostatecznie dochodzimy na szczyt połoniny – do skrzyżowania wielu szlaków na Przełęczy M.Orłowicza.

Połonina Caryńska - wejście
Widok z połoniny po wyjściu z granicy lasu.

Od tej pory trasa przebiegać będzie otwartą połoniną – zobaczymy rozległe widoki na wspomniane wcześniej Rawki. Po przejściu tej granicy nie znajdziemy już miejsca gdzie moglibyśmy odpocząć w cieniu chłodnego lasu. Zanim jednak dojdziemy na szczyt połoniny, po prawej stronie szlaku zobaczymy czyste źródło strumyka wydobywające się ze skał. Na szczycie połoniny szlak odbija w prawo. Po chwili drogi w górę dochodzimy do najwyższego punktu wyprawy czyli Kruhlego Wierchu. Stąd dobrze widać całą panoramę Bieszczad.

Połonina Caryńska - widok na Wetlińską
Kruhly Wierch 1297 m n.p.m. – W oddali Połonina Wetlińska

Dalsza część szlaku w większości przebiegać będzie w dół. Połoniną dochodzimy do rozdroża gdzie szlak czerwony łączy się ze szlakiem zielonym – tutaj jeśli nie czujemy się na siłach jest możliwość zejścia na Przełęcz Wyżniańską (nie warto schodzić – dalej jest już łatwiej). Po pewnym czasie obydwa szlaki ponownie się rozchodzą. Aby kontynuować trasę w kierunku Ustrzyk Górnych należy trzymać się nadal szlaku czerwonego . Od tego rozdroża przez około godzinę droga prowadzi w dół do Ustrzyk Dolnych. Po wejściu w las trasa jest dość stroma i należy zachować szczególną ostrożność.

KONIEC TRASY. Pod sam koniec trasy zobaczymy jeszcze podmokłe tereny przez które można przejść po wybudowanych drewnianych kładkach. Ostatecznie z trasy wychodzimy na rozległy parking w Ustrzykach Górnych. Znajduje się tutaj pełna baza turystyczna, począwszy od możliwości zjedzenia posiłku, zakupu pamiątek, skończywszy na ubikacji. Stąd też w sezonie z łatwością znajdziemy busa który pojedzie czy to do Brzegów Górnych czy też do innych dalszych miejscowości.

DODATKOWE INFORMACJE. Wiele osób decyduje się pokonać trasę w odwrotnym kierunku – jednak opisana tutaj opcja wydaje się być kierunkiem mniej męczącym. Po zejściu z połoniny warto podejść w stronę centrum Ustrzyk Górnych. Znajduje się tam wiele lokali gastronomicznych w których można skosztować lokalnych potraw. Natomiast jeśli będzie potrzeba powrotu do samochodu czy na nocleg busem – warto mieć na uwadze, że nie mają one ustalonego rozkładu jazdy. Kierowca busa odjeżdża w momencie uzbierania się odpowiedniej ilości osób.

GALERIA ZDJĘĆ